"Co? 1000 złotych za jedno zdjęcie? Podobne zrobię swoim smartfonem. Mogę zapłacić nie więcej niż 100 złotych. Albo poproszę o pomoc kuzyna Piotra po weekendowym kursie fotografowania."
Zawodowy fotograf to ktoś więcej od "pana z aparatem", który wręcza plik kolorowych zdjęć. Płaci mu się nie tylko za kilka godzin współpracy, ale także za doświadczenie, spostrzegawczość, kreatywność i zaangażowanie.
Trzeba wyjątkowego talentu, żeby uchwycić na zdjęciu sedno tego kim jest lub co robi klient. A zlecenia są bardzo różne – od sesji ze ślubu przez zdjęcia noworodków po fotoreportaże z firmowych imprez.
Dobrego fotografa trudno znaleźć w Internecie. Nie każdy właściciel aparatu fotograficznego z profilem na Instagramie lub blogiem na Tumblrze jest fotografem. Po zapoznaniu się z portfolio, sprawdzeniu cen i wymianie wstępnych informacji przez e-mail warto porozmawiać – przez telefon lub osobiście.
Popatrzmy ile pieniędzy fotograf zainwestował w perfekcyjne utrwalenie i uwiecznienie ważnego dla Ciebie wydarzenia.
1. Doświadczenie: Wielu ludzi tego nie bierze pod uwagę, ale to naprawdę ma znaczenie. Lata nauki i zdobyte doświadczenie – bez tego fotograf nie będzie prawdziwym profesjonalistą.
2. Sprzęt: Możesz bardzo się zdziwić mnogością i różnorodnością sprzętu potrzebnego do zrobienia jednego ujęcia. Na przykład korpusy aparatu (większość fotografów ma dwa), obiektywy, filtry, lampy błyskowe, oświetlenie, akumulatory, ładowarki, statywy, torby, itd.
3. Ubezpieczenie: Opłata (miesięczna lub roczna) zależy od wartości sprzętu. W przypadku drogiego wyposażenia (a taki mają najlepsi fotografowie) to są naprawdę duże pieniądze. Pamiętajmy także o składce na ubezpieczenie studia fotograficznego.
4. Studio: Wynajem studia lub korzystanie ze studia fotografa nie jest tanie. Dodatkowa opłata może być także pobrana za wyszukanie w terenie i rezerwację miejsc do zrobienia zdjęć.
5. Obróbka zdjęć: Większość fotografów pobiera dodatkową opłatę za obróbkę zdjęć. Jej wysokość zależy od liczby zdjęć i potrzeb. Czas poświęcony na obróbkę techniczną zdjęć wynosi od godziny do nawet 16 godzin!
6. Sprzęt do obróbki zdjęć: Fotografowie płacą krocie za korzystanie z oprogramowania do obróbki zdjęć. Zwykle ta opłata jest wliczona do czasu pracy. Plus koszt tej magicznej maszyny, czyli komputera.
7. Transport: Jeśli sesja zdjęciowa jest w terenie lub innym mieście, do faktury będzie doliczony koszt dojazdu. Czasem także dodany koszt pobytu w hotelu i wyżywienia.
8. Przesyłka gotowych zdjęć: Niektórzy przekazują gotowe zdjęcia na pendrivie lub płycie CD. Inni korzystają z Dropboxa lub WeTransfer. To też może wiązać się z dodatkowym kosztem.
Fotografowanie wymaga kunsztu i serca. Każde ujęcie jest inne i potrzeba wielu przygotowań i zabiegów, żeby osiągnąć zamierzony efekt.
Warto pamiętać, że złe zdjęcie jest droższe od dobrego. Pół biedy jeśli zepsujesz zdjęcie na imieninach, ale nic nie zastąpi pięknych zdjęć z najważniejszych momentów Twojego życia (prywatnego i zawodowego), którymi będziesz mógł się cieszyć (i chwalić) przez długie lata. Pamiętaj, że płacisz za chwilę z życia, która zostanie zapisana na zawsze.
Konkluzja
Kiedy będziesz szukał fotografa, nie zapominaj, że płacisz za jakość. Nie wybieraj tego, który pojawi się pierwszy w wynikach wyszukiwarki. Nie wybieraj kogoś dlatego, że jest kuzynem znajomego z pracy. Wybierz tego, kogo lubisz za to kim jest, cenisz za to, co do tej pory zrobił i wierzysz, że będzie pracował tak jakby to robił dla siebie.
|