"Dobry chłopak, pełen zapału do nauki, posłuszny, kochający ojca," mówią jedni. "Zawadiaka, nicpoń, włóczęga," twierdzą inni. On sam szczerze wyznaje: "W życiu 'pajaców' zawsze zdarza się jakieś 'ale'". Tak mógłby zaczynać się życiorys Pinokia.
Stawiam obiad w ekskluzywnej restauracji, że nie pamiętasz kiedy ostatnio czytając cudzy biogram pomyślałeś, "No, no... to naprawdę niezwykłe!"
Wyciągnij z szuflady swój życiorys i przeczytaj go na głos. Gdybyś był dziennikarzem, chciałbyś przeprowadzić z tą osobą wywiad? Czy jest w tym życiorysie coś wyjątkowego, fascynującego, zdumiewającego?
Liczy się osobowość
Najlepsze biogramy eksponują osobowość. Są tam informacje o zainteresowaniach, pasjach, tym co chcą jeszcze osiągnąć w życiu, najważniejszych wartościach jakie wynieśli z domu, najlepszych poradach jakich kiedykolwiek udzielili im rodzice.
Dobrze zredagowany życiorys od pierwszej linijki mówi dziennikarzowi, klientowi, wyborcy kim jesteś, co robisz, jakie są Twoje sukcesy, czego nauczyły Cię porażki, co jest dla Ciebie ważne i jakie masz marzenia. Rzeczowość, inwencja i dystans do siebie mają intrygować czytelnika. Dowcipny biogram ma być zapowiedzią dowcipnego wywiadu. Pogodne wprowadzenie przygotowuje wejście pogodnego mówcy.
Pinokio pochodzi z ubogiej rodziny snycerza Dżeppetto, który wystrugał go z kawałka bardzo twardego drewna. Nigdy nie widział matki. Kierowany naturalną ciekawością świata wcześnie opuścił ojca, za którym szybko zatęsknił. Sam przekonał się, że nieposłuszni chłopcy zawsze ponoszą karę i nigdy im się dobrze nie wiedzie. Płakał całą noc, gdy dowiedział się o śmierci swej siostrzyczki "dzieweczki o błękitnych włosach."
Jeżeli jesteś specjalistą w kilku dziedzinach, podziel biogram na akapity poświęcone każdemu tematowi osobno. To ułatwi pracę dziennikarzom, organizatorom konferencji i innym osobom, które będą mogły wybrać tylko te informacje, które są im potrzebne.
Jeśli zawodowo zajmujesz się redagowaniem życiorysów swoich klientów, najlepszym sposobem wyłuskania ciekawych faktów z ich życia jest zadanie im inspirujących otwartych pytań. Tak właśnie postępują rasowi dziennikarze. Najlepsze odpowiedzi umieść w biogramie. Na początek możesz zacząć od takich pytań:
1. Kto jest Twoim osobistym bohaterem? Dlaczego?
2. Które wydarzenie z dzieciństwa wywarło największy wpływ na Twoje życie?
3. Gdybyś miał wykonywać inny zawód czym chciałbyś się zająć?
4. Kto jest Twoim najlepszym przyjacielem i co Ci się w nim/niej najbardziej podoba?
5. Jaką życiową radę swojej Mamy cenisz najbardziej?
6. Co chciałbyś jeszcze osiągnąć w życiu?
7. Gdybyś mógł spędzić tydzień w dowolnym zakątku kuli ziemskiej, gdzie by to było?
8. Jaką najdziwniejszą rzecz trzymasz w szufladzie biurka? (Nawet jeśli nie napiszesz tego w biogramie, może to być inspiracją do innych ciekawych pytań i odpowiedzi.)
9. Czy masz w domu jakieś zwierzę? Jeśli tak, opowiedz o nim.
10. Jaki największy błąd popełniłeś w życiu i czego Cię to nauczyło?
11. Jakie najbardziej niezwykłe miejsce odwiedziłeś?
12. Jaka jest najbardziej szalona rzecz jaką zrobiłeś w życiu?
6 faktów z życia Pinokia
1. Co go wyróżnia? Jakie wartości są dla niego najważniejsze w życiu?
Pinokio był niepocieszony, gdy jego nos wydłużał się za każdym razem, kiedy puszczając wodze fantazji zmieniał prawdę. Sympatyczny urwis sam przyznaje: "Jestem wprawdzie pajacem pełnym wszelkich wad, ale nigdy nie dałem się wciągnąć w jakieś brudne sprawki i nigdy nie pomagałem łajdakom." Uczciwość dała mu wolność, kiedy odmówił współpracy z chytrymi kunami.
2. Jakie umiejętności pomogły mu wyjść obronną ręką z życiowych opresji?
Pinokio jest doskonałym i wytrwałym pływakiem. Całą noc pływał w morzu szukając ojca, którego połknął kilometrowy rekin. Szukali się nawzajem przez ponad dwa lata. Znaleźli się we wnętrzu wielkiego jak trzypiętrowa kamienica rekina i tylko dzięki nadzwyczajnym umiejętnościom pływackim Pinokia i pomocy zaprzyjaźnionego Tuńczyka odzyskali swobodę.
Kiedy zrozumiał prawdziwą wartość pracy przez blisko pół roku wstawał codziennie o świcie, aby zarobić na garnuszek mleka dla starego ojca. W piękne dni zabierał go na przejażdżkę wózkiem, który sam zrobił. Dobrą wolą, sprytem i pracowitością nie tylko zapewnił wygodne życie swojemu ojcu, ale zdecydował także przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze na chleb dla dobrej Wróżki, gdy dowiedział się, że leży chora w szpitalu.
3. Co sprawiało mu największą radość kiedy był dzieckiem i jak to wykorzystał w życiu?
Już we wczesnym dzieciństwie Pinokio ujawnił niezwykły talent do tańca i fechtunku. W cyrku, do którego trafił przebrany za osiołka, gdyż jak mówi "z osłami chodził do szkoły", w trzy miesiące nauczył się tańczyć walca i polkę, skakać przez kółka i przebijać głową papierowe obręcze. "Gwiazda tańca – wyśmienity talent" – głosił afisz, a na widowni były tłumy.
4. Jakie cechu charakteru pomogły mu w trudnych chwilach?
Niezwykłą odwagę Pinokio pokazał w czasie samotnej nocnej wędrówki przez las na Pole Cudów, gdzie chciał dobrze zainwestować oszczędności. Jego dziecięca naiwność niemal nie kosztowała go życie, gdy w Krainie Głupków wpadł w sidła dwóch obłudnych złoczyńców Lisa i Kota, "źle wychowanych ludzi, którzy mieli brzydki nałóg wieszania chłopców na gałęziach." Sam przyznaje, że z wielu życiowych opresji wybawiała go tajemnicza Wróżka o błękitnych włosach, o której często mówił jak o własnej matce. Gdy życie było twarde jak drewno mówił, że chciałby urodzić się raz jeszcze.
5. Jak spędza wolny czas?
Pinokio lubi sztukę. Zamiłowanie do teatru skłoniło go nawet do sprzedaży elementarza, aby kupić bilet na przedstawienie. Wprawdzie nie zawsze kierował się rozsądkiem, ale zawsze był w swoich intencjach szczery. To on – choć na chwilę pogodził Arlekina i Pulcinella.
6. Co mówią o nim najbliżsi?
Ojciec Pinokia Dżeppetto przyznał, iż zawsze ufał, że po wielu przygodach pełen życia i fantazji Pinokio zawieszony do tej pory pomiędzy bajką, a rzeczywistością trapiony przez wszelkiego rodzaju złe przygody w końcu znajdzie swoje właściwe miejsce w życiu.
Jestem pewien, że wymyślisz z łatwością inne proste pytania, które pomogą napisać ciekawy i oryginalny życiorys. Chętnie go przeczytam. Z przyjemnością przeczytam też Twój nowy biogram. Może to będzie inspiracja do poprawy mojego.
PS. A może napiszesz swój biogram w formie wiersza?
|