Znany aktor parodiuje w reklamie urzędującego prezydenta. A może byłego premiera.
Prezydencki minister przedstawia strategię ocieplenia wizerunku prezydenta. Lech Kaczyński "wyciągnie rękę do społeczeństwa", bo chce, aby "urodziny Rzeczpospolitej" były radosne i rocznica odzyskania niepodległości łączyła Polaków, a nie dzieliła.
Aktor i prezydent. Biznes i polityka. Każdy na swój interes, ale wszyscy mają wspólny problem. Jak przekonać do swoich racji?
Kto oprócz dzieci wykazuje największe talenty perswazyjne? Jak udaje mu się osiągać tak znakomite rezultaty w przekonywaniu? Czy jest od Ciebie piękniejszy? Sprytniejszy? Bardziej inteligentny?
Reklama. Czy może być jeszcze gorsza? Ile reklam skłoniło Ciebie jedynie do zmiany kanału telewizyjnego lub przewrócenia strony w gazecie? Czy naprawdę kupisz abonament u operatora, który pokaże w reklamie modelkę o najbardziej bujnych kształtach? Czy dasz wiarę politycznym deklaracjom związkowców, którzy tuż przed wyborami mówią, że wszystko układa się bardzo źle?
Która reklama zrobiła na Tobie ostatnio największe wrażenie? Nie żadne płatne ogłoszenie wyborcze, ale dwóch głupkowato-inteligentnych wesołków reklamujących usługi operatora sieci komórkowej. Populistyczne apele "bogaćcie się"? Wierzysz, że taka reklama działa?
Co sprawia, że reklama jest skuteczna w perswazji?
Gwiazdy mediów. Kto jest dzisiaj największą gwiazda mediów? Kto głosuje na Tomasza Lisa? Kto na Monikę Olejnik? A może Justynę Pochanke? Wiarygodność medium sama z siebie czyni ich wiarygodnymi mówcami. Ale będą też tacy, którzy zagłosują na Ewę Drzyzgę i Szymona Majewskiego (vel Edwadra Ąckiego). Rozpoznawalność nazwiska też się liczy. Czy ktoś dzięki pojawieniu się w ich programach zyskał na popularności i wiarygodności?
Co sprawia, że gwiazda mediów jest skuteczna w perswazji?
Politycy. Tak, tak, tak... Politycy nie są w stanie przekonać Ciebie do czegokolwiek. Politycy są niewiarygodni. Czy ktoś rozsądny może wierzyć politykom? Problem w tym, że co jakiś czas mamy wybory. Ulegamy perswazyjnym przekazom tej lub innej partii, tego lub innego polityka lub ku ich rozczarowaniu głosujemy przeciwko nim. Czyli też mamy do czynienia z perswazją mimo, że w nią nie wierzymy :-)
Co sprawia, że polityk jest skuteczny w perswazji?
Siła perswazji wzrasta kiedy: a) komunikat jest prosty i dotyczy Twoich interesów, b) komunikat jest szczery, c) komunikat zawiera wiarygodne fakty, d) najważniejszy punkt komunikatu jest zilustrowany, i e) za komunikatem stoi uwiarygodniająca go "twarz" (osoba).
Jednakże nie chcę, żeby to była twarz aktora lub jakiegoś cwaniaczka specjalizującego się w handlu "szczerością". Chcę zobaczyć normalną ludzką twarz, taką jaką znam z reporterskich sond z przypadkowymi przechodniami.
Skuteczna perswazja
Wykazanie się wyśmienitymi umiejętnościami w perswazji to jedna z podstawowych umiejętności w public relations. Trudno osiągnąć wyznaczone cele bez poparcia otoczenia i współpracy z nim. Powiedzenie, że nikt nie jest samotną wyspą jest więc jak najbardziej zasadne.
Oto cztery sprawdzone metody skutecznej perswazji i wpływania na zachowanie innych ludzi:
1. Poznaj i wejdź w ich świat.
Staraj się zrozumieć sytuację z ich punktu widzenia. Odłóż na bok własne opinie i interesy.
Wyobraź sobie, że jesteś swoim klientem. Co byś zrobił? Czego byś chciał się dowiedzieć? Jakie miałbyś zdanie? Następnie pomyśl o działaniu, które okaże się korzystne dla klienta.
Ludzie, których naśladujesz podświadomie poczują się pewniej w Twoim towarzystwie. Dlaczego? Bo w Twoim zachowaniu zobaczą odbicie siebie samych. Rób to jednak z wyczuciem i rozwagą. To nie może być parodia.
2. Bądź miły i przyjacielski.
Uśmiech rozjaśnia nawet najbardziej pochmurny dzień. Szczery komplement podnosi na duchu. To drobnostki, ale bardzo się liczą.
Pozwól, żeby poczuli, że zawsze mogą liczyć na Twoją pomoc. Takie deklaracje zwiększają zaufanie.
Jeśli chcesz poprosić szefa o przysługę, rób wszystko, aby go zadowolić. Nie ograniczaj się tylko do wypełniania obowiązków. Wkrótce zauważy te starania i przychylnie przyjrzy się Twojej prośbie.
3. Przedstaw przekonujące argumenty.
Wyjaśnij w jaki sposób Twoje pomysły i sugestie mogą być zmaterializowane.
Pokaż, że dysponujesz najlepszym produktem wykorzystując rekomendacje zadowolonych klientów, scenariusze pokazujące sytuację przed użyciem produktu i po jego wykorzystaniu oraz szczegółowe porównania z konkurencją.
Dbaj o dobrą reputację. Wykaż, że wszystko co mówisz opiera się na prawdzie i może być zweryfikowane.
4. Zaspokój potrzeby i pragnienia.
Ludzie skupiają się w pierwszej kolejności na swoich potrzebach. Jeśli uda Ci się przekonać, że Twoja oferta przysporzy im więcej korzyści niż Tobie, prawdopodobnie ją zaakceptują.
Kiedy koncentrujesz się na ich zainteresowaniach, pragnieniach, potrzebach i oczekiwaniach, zaspokajasz potrzebę bycia zauważonym. Co więcej, wykazujesz się troską. To buduje wzajemny szacunek i zaufanie.
Na koniec rzecz najważniejsza. Nie ma skutecznej perswazji bez odpowiedzi na pytanie, "Co ja będę z tego mieć?" Zawsze pamiętaj o wytłumaczeniu jakie korzyści ktoś odniesie z Twojego działania.
Czy masz dar przekonywania? Każdy go ma. Wystarczy zaliczyć "Test skuteczności przekonywania".
Jeśli klikniesz tutaj, to znaczy, że potrafię przekonywać, prawda? :-)
|