Bogusław Feliszek, 2016-09-27
"Kiedy reporter nie ma litości"

Kiedy reporter nie ma litości

Na szkoleniu medialnym dla firmy finansowej, która chciała poprawić swoją reputację w mediach zapytałem w czasie ćwiczenia wywiadu przed kamerą jednego z jej szefów jakie pobierają opłaty za swoje usługi. W odpowiedzi usłyszałem opis metody wyceny usług – bez żadnej kwoty. Dlatego powtórzyłem pytanie.

W drugiej odpowiedzi usłyszałem wyjaśnienie dlaczego stawki różnią się w zależności od sprawy. To też nie była odpowiedź na moje pytanie.

Kiedy za trzecim razem podałem w pytaniu konkretną sumę usłyszałem, że prawdopodobnie mam dobre informacje. Zapytałem więc jak to jest, że jedna z najważniejszych osób w firmie nie wie ile wynosi średnia stawka za godzinę pracy konsultanta. W odpowiedzi znowu usłyszałem opis wyceny usług. W tym momencie odpuściłem.

Nie każdy reporter zrezygnuje tak szybko. Nie każdy odpuści tak łatwo. Nie każdy podda się bez walki.

Niektórzy reporterzy są bardziej dociekliwi, inni mniej. Pierwsi – mimo oporu rozmówcy – będą drążyć temat do końca, drudzy od razu przejdą do następnego pytania.

Reporter ma prawo pytać o wszystko, ale nie na każde pytanie można udzielić pełnej odpowiedzi. Z drugiej strony, taktyka uników i wiara, że reporter litościwie zrezygnuje z drążenia tematu często mści się na rozmówcy.

Trzy rodzaje pytań

Są trzy rodzaje pytań jakie może zadać reporter:

A. Pytania, na które chcesz odpowiedzieć.

Pomyśl o podstawowych pytaniach kto, co, gdzie, kiedy, dlaczego i jak. To także pytania o szczegóły, na przykład "Co to oznacza?" lub "Co z tego wynika?" Takie pytania są okazją do przekazania dodatkowych informacji.

B. Pytania, na które nie chcesz odpowiedzieć.

To najtrudniejsze pytania. Mogą być celowo nieprzyjemne albo dotyczyć kwestii, o których nie chcesz mówić.

Dwa przykłady:

1. Pytanie hipotetyczne (tworzy nową rzeczywistość): "Gdybyście podnieśli swoje stawki, bylibyście mniej konkurencyjni?"

2. Pytanie tendencyjne (ma ukrytą tezę): "Jak bardzo ucierpiała wasza reputacja w wyniku tej ryzykownej inwestycji?"

C. Pytania z szarej strefy.

Gdzieś między A i B. Odpowiedzi zależą od konkretnej sytuacji i tego kto pyta.

Trzy przykłady:

1. Pytanie pośrednie (może dotyczyć delikatnej sprawy): "Czy może pan powiedzieć jak oni się teraz czują?"

2. Pytanie otwarte: "Jaka była reakcja klienta kiedy się dowiedział o głównej wygranej?"

3. Pytanie zamknięte: "Wygrał pan kiedyś w lotto?"

Konkluzja

Przygotowując się do wywiadu opracuj listę pytań jakie może zadać reporter, także tych, na które nie możesz odpowiedzieć. Do każdego takiego pytania napisz krótkie wyjaśnienie dlaczego nie możesz odpowiedzieć. Przećwicz te odpowiedzi przed kamerą.

Jest jeszcze inne rozwiązanie (według mnie najgorsze): nie zgadzaj się na wywiad ze strachu przed reporterem.

Widziałeś wywiad, w którym rozmówca nie chciał odpowiadać na pytania reportera? Dlaczego unikał odpowiedzi? Jakie to zrobiło wrażenie? Jak byś się zachował w takiej sytuacji? Napisz o tym w komentarzu.