Bogus³aw Feliszek, 2015-09-26
"10 przedzawa³owych wypowiedzi rzecznika prasowego"

10 przedzawa³owych wypowiedzi rzecznika prasowego

Ból w klatce piersiowej, trudno¶ci w oddychaniu, zawroty g³owy...

Ile razy s³ysza³e¶ Twojego rzecznika prasowego mówi±cego co¶ co przyprawia³o Ciê o palpitacjê serca i doprowadza³o reportera do sza³u?

Jako ekspert PR mo¿esz opracowaæ z rzecznikiem kluczowe komunikaty. Mo¿ecie przeæwiczyæ je przed wywiadem. Ale nie mo¿esz kontrolowaæ wszystkiego co rzecznik powie reporterowi.

Najbardziej niebezpieczne momenty to zwykle pocz±tek i koniec – wtedy jest najwiêcej wpadek. Niestety czê¶æ problemów wynika z tego, co reporter us³yszy w czasie wywiadu na ¿ywo.

Im bardziej do¶wiadczony rzecznik, tym mniejsze ryzyko b³êdu – to oczywiste. To do¶wiadczenie i umiejêtno¶ci mo¿na zdobyæ na szkoleniu medialnym.

Oto krótki poradnik – 10 rzeczy, które rzecznik prasowy nie mo¿e powiedzieæ reporterowi:

1. Bez komentarza.

Te dwa s³owa sugeruj±, ¿e rzecznik chce co¶ ukryæ i zachêcaj± reportera do dr±¿enia niewygodnego tematu. Najlepsze rozwi±zanie to krótka odpowied¼ i przej¶cie do jednego z kluczowych komunikatów.

2. Mogê poznaæ pytania przed wywiadem?

99% reporterów siê nie zgodzi. 1% w ogóle zrezygnuje z wywiadu. Czasem powiedz± jakie bêdzie bêdzie pierwsze pytanie – na wiêcej nie ma co liczyæ. Poza tym, to, co powie rzecznik ZAWSZE jest wa¿niejsze od pytañ reportera.

3. To nie jest ciekawe.

Nie nale¿y mówiæ reporterowi co jest ciekawe lub wa¿ne a co nie jest. To on decyduje o czym napisze. Je¿eli rzecznik zgodzi³ siê na wywiad, powinien skupiæ siê na tym, co chce powiedzieæ w odpowiedzi na ka¿de pytanie.

4. Wola³bym odpowiedzieæ na inne pytanie.

To jeszcze inny niepo¿±dany sposób oceniania pracy reportera. S± o wiele bardziej subtelne techniki pomagaj±ce utrzymaæ kontrolê nad wywiadem, na przyk³ad techniki przej¶cia, podkre¶lania lub wabika.

5. To jest g³upie pytanie.

Wszystkie pytania reportera s± m±dre. G³upie s± tylko niektóre odpowiedzi – i to one czêsto trafiaj± do druku. Ka¿de pytanie rzecznik musi potraktowaæ jako okazjê do powiedzenia tego na czym mu najbardziej zale¿y.

6. Szczerze mówi±c...

Taka deklaracja – nawet przy najlepszych intencjach – wprowadza do konwersacji odrobinê w±tpliwo¶ci (przedtem nie by³o szczerze?) i zachêca reportera do zadawania bardziej dociekliwych pytañ.

7. Wszystkie najnowsze dane s± w naszej informacji prasowej.

Informacja prasowa ma zwróciæ uwagê reportera na temat – nic wiêcej. Odsy³anie go do pisemnej informacji pozbawia rzecznika okazji do przedstawienia i utrwalenia najnowszych kluczowych komunikatów.

8. Gdyby pan siê lepiej przygotowa³...

Zapracowani reporterzy nie maj± du¿o czasu na dokumentacjê tematu. Warto po¶wiêciæ chwilê przed wywiadem, ¿eby delikatnie wyja¶niæ reporterowi podstawowe kwestie. Niedoinformowany reporter to tykaj±ca bomba – potencjalne ¼ród³o nieliczonych k³opotów.

9. Wydaje mi siê, ¿e ju¿ odpowiedzia³em na to pytanie.

Reporterzy czêsto pytaj± o to samo w ró¿ny sposób – tak testuj± prawdomówno¶æ i wiarygodno¶æ rozmówcy. Z do¶wiadczenia wiedz± te¿, ¿e druga odpowied¼ jest zwykle krótsza i bardziej zrozumia³a. Nie ma co okazywaæ zniecierpliwienia lub irytacji – nale¿y spokojnie powtórzyæ pierwsz± odpowied¼ zawsze kiedy reporter wróci do wcze¶niejszego pytania.

10. Mo¿emy porozmawiaæ o tym jutro?

Reporterzy ¿yj± tym, co siê dzieje dzisiaj – tak± maj± pracê. Je¶li rzecznik nie ma czasu na rozmowê lub po prostu nie chce udzieliæ informacji, zadzwoni± do konkurencji. Artyku³ na pewno siê uka¿e, ale ju¿ bez jego wypowiedzi.

Czego rzecznik prasowy nie powinien nigdy powiedzieæ reporterowi? Napisz o tym w komentarzu.