Bogusław Feliszek, 2014-12-28
"Jacek Protasiewicz – Media Gapa 2014"

Jacek Protasiewicz – Media Gapa 2014

Jacek Protasiewicz, były eurodeputowany PO i były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, otrzymał tytuł "Media Gapa 2014" za wypowiedź: "Nie stawiałem oporu w żadnym momencie, w ogóle nie używałem rąk ani nóg, tylko usta." na konferencji prasowej po wydarzeniach na lotnisku we Frankfurcie (27.02.2014).

Drugie miejsce przypadło Maciejowi Karczyńskiemu, rzecznikowi prasowemu ABW, za stwierdzenie: "Nie przyszliśmy tam, żeby walczyć z dziennikarzami." o akcji ABW w redakcji "Wprost". (TVN24.PL, 19.06.2014).

Trzecie miejsce otrzymał Mateusz Szczurek, minister finansów za zdanie: "Jeśli chodzi o wysokość podatków, to nie mamy się czego wstydzić. Z kolei jeśli chodzi o ich skomplikowanie i sposób poboru to na pewno jest jeszcze dużo do zrobienia." (PR1, 30.01.2014).

Media Gapa to osoba, która zapomina, że powtarzanie w mediach fałszywych, negatywnych i niesprawiedliwych oskarżeń, komentarzy i spekulacji zwiększa ryzyko wprowadzenia ich do debaty publicznej oraz zmniejsza kontrolę nad tym, co się o niej mówi, jak się ją postrzega i jak to wpływa na jej reputację.

Pod uwagę brane były także następujące wypowiedzi:

1. "To nie był dzień kompromitacji ani Platformy, ani marszałka Sejmu." – Stefan Niesiołowski, poseł PO, RMF FM “Kontrwywiad”, 22.10.2014.

2. "Nie mam poglądów ultrakatolickich." – Michał Królikowski, były wiceminister sprawiedliwości. Gazeta Wyborcza, 25.09.2014.

3. "Nie mieszkam na ulicy, nie jestem bezdomna. W Stanach jest tak, że domy ostatnio straciły na wartości. I nawet takie gwiazdy jak Rihanna czy Nicolas Cage robią tzw. loan modification, co oznacza, że bank zmienia im wysokość pożyczki na taką, ile dom jest obecnie wart." – Joanna Krupa, modelka. Dziennik.pl, 29.08.2014.

4. "To nie jest tak, że PiS nas zjadło, bo Marka Jurka też zjadło, a jednak on żyje i ma się dobrze." – Jacek Kurski, były europoseł Solidarnej Polski. TVP INFO, 19.07.2014.

5. "Oczywiście, że nie jesteśmy formacją dekadencji i rozkładu." – Tadeusz Zwiefka, jako szef sztabu wyborczego PO. RMF FM "Kontrwywiad", 19.05.2014.

6. "Premier nie straszy wojną." – Michał Kamiński, kandydat PO do Europarlamentu. TVP1 "Wiadomości", 23.03.2014.

7. "Ja nie jestem pieniaczem procesowym – jestem urzędnikiem." – Paweł Wojtunik, szef CBA, o kontroli oświadczenia majątkowego byłego posła PiS, Adama Hofmana. RMF FM "Kontrwywiad", 19.12.2013.

Szkodliwe zaprzeczenia

Zaprzeczenia w mediach drażnią. Zaprzeczenia prowokują dodatkowe pytania. Zaprzeczenia długo zostają w głowie.

Negatyw utrwala podstawową treść przekazu. Zaprzeczenie w odpowiedzi jest też sygnałem przejścia do defensywy.

Pozytywna odpowiedź pokazuje kim jesteś i za czym się opowiadasz. Być może nie tego oczekuje od Ciebie reporter, ale nikt nie może zmusić Ciebie do powiedzenia czegoś, co jest sprzeczne z Twoim interesem.

W poprzednich latach tytuł "Media Gapa" otrzymali Sławomir Nowak, Ewa Kopacz, Grzegorz Lato, Mirosław Drzewiecki i Zbigniew Chlebowski.