Bogus³aw Feliszek, 2012-05-09
"Dlaczego jestem coraz bardziej rozwi±z³y online"

Dlaczego jestem coraz bardziej rozwi±z³y online

Jeste¶ konserwatywny, przyjazny, otwarty czy rozwi±z³y?

U¿ytkownicy mediów spo³eczno¶ciowych nawi±zuj± znajomo¶ci w Internecie wed³ug jednego z czterech stylów:

1. Konserwatywny: Kontaktujesz siê online tylko z osobami, które znasz w prawdziwym ¿yciu – ¿adnych przypadkowych znajomo¶ci. Czasem s± to tylko te osoby, które znasz bardzo dobrze, lubisz i szanujesz.

2. Przyjazny: Dyskutujesz online z osobami, z którymi spotka³e¶ siê co najmniej raz w prawdziwym ¿yciu, na przyk³ad, na konferencji, targach lub przyjêciu – bez wzglêdu na to jak dobrze je znasz i co o nich prywatnie my¶lisz.

3. Otwarty: Rozmawiasz z osobami, z którymi mia³e¶ jakikolwiek kontakt online – na przyk³ad, obserwujesz ich wpisy na Twitterze lub oni obserwuj± Twoje.

4. Rozwi±z³y: Przyjmujesz do krêgu swoich znajomych online wszystkich, którzy maj± na to ochotê. Chêtnie wysy³asz zaproszenia i ¿adnego nie odrzucasz.

Byli konserwaty¶ci staj± siê coraz bardziej przyja¼ni, otwarci i rozwiê¼li.

Z czasem przeszed³em od konserwatysty do rozwi±z³ego u¿ytkownika Internetu. Dlaczego? Bo taka jest si³a mediów spo³eczno¶ciowych.

Jako konserwatysta z profilami na Facebooku i LinkedIn masz kontakt z ograniczon± liczb± znajomych, których dobrze znasz – obydwa serwisy s± dodatkow± elektroniczn± platform± komunikacji i nic wiêcej.

Kiedy Twoja sieæ kontaktów online siê rozrasta, trudno utrzymaæ ten sam stopieñ zrozumienia, za¿y³o¶ci i zaufania z nowymi znajomymi jak ze sprawdzonymi przyjació³mi z konserwatywnego krêgu.

Kontakty w takich sieciach s± lu¼niejsze, relacje s³absze, osobista komunikacja odbywa siê rzadziej. Wymieniacie nowe informacje, przekazujecie odsy³acze do ciekawych tre¶ci, czasem o co¶ pytacie.

Wiêkszo¶æ cz³onków takiej spo³eczno¶ci nie czuje siê z ni± specjalnie zwi±zana – ka¿da aktualizacja statusu rozumiana jest jako sygna³ potwierdzenia obecno¶ci w grupie i potrzymania relacji. W ka¿dej chwili mo¿na siê zapisaæ i wypisaæ.

Facebook, LinkedIn, Twitter, blogi i inne media spo³eczno¶ciowe pozwalaj± podtrzymaæ relacje na wiêksz± odleg³o¶æ w sposób, który nie mia³by wiêkszej praktycznej warto¶ci w realnym ¶wiecie.

Dlaczego podtrzymujemy takie w±t³e relacje? Bo kiedy czego¶ potrzebujemy (na przyk³ad, nowa praca), chcemy siê czego¶ dowiedzieæ (jaka¶ trudna do zdobycia informacja techniczna) lub pragniemy co¶ przekazaæ (mo¿e o warto¶ci sieci spo³eczno¶ciowych i "kruchych" relacjach), mo¿emy liczyæ na wiêkszy odzew i wiêcej informacji ni¿ w konserwatywnej sieci prawdziwego ¶wiata. Mimo s³abych wiêzi – kiedy poprosimy o pomoc – zawsze znajdzie siê kto¶ kto pozytywnie zareaguje.

Z tego w³a¶nie powodu jestem coraz bardziej rozwi±z³y online. Chcesz obserwowaæ mnie na Twitterze? Zapraszam tutaj. Chcesz nawi±zaæ kontakt na Facebooku? Znajdziesz mnie tutaj. Lubisz LinkedIn? Zapraszam tutaj. Masz konto na Google+? Moje jest tutaj.

Jaki jest Twój styl nawi±zywania znajomo¶ci online? Jeste¶ konserwatywny, przyjazny, otwarty czy rozwi±z³y? Dlaczego wybra³e¶ w³a¶nie ten styl? Napisz o tym w komentarzu.